„Lidstvo nepoznalo v celých svých duchovních dějinách nenávistnější a ve svých důsledcích krvavější ideologie než ty, jejichž základem byly rasová nebo třídní nenávist.“

Těmito slovy začínal jeden z prvních referátů na přípravném semináři ke Stálé mezinárodní konferenci o zločinech komunismu, který se konal ve dnech 23. - 24. února 1991 v pražském Valdštejnském paláci.

Domácími pořadateli dlouhodobé konference jsou KAN, KPVČ a Institut pro středoevropskou kulturu a politiku, z nejvýznamnějších zahraničních organizací jmenujme Radu Evropy ze Strasbourgu a Evropskou asociaci pro interregionální kooperaci se sídlem v NSR.

Již v první den jednání přípravného semináře bylo rozhodnuto, jak bude konference pracovat - byly vytvořeny stálé pracovní sekce, které se budou zabývat filozofickými, politologickými, historickými, právními, ekonomicko-sociálními a psychologickými aspekty komunistické diktatury. Na činnosti se budou podílet významní filozofové a politologové jako prof. Scruton z Velké Británie, prof. Besancon z Francie, polští sociologové v emigraci Jakub Karpiňski a Jerzy Targaľski, a další.

Není bez zajímavosti, že s výjimkou jediného týdeníku československé noviny odmítly otisknout jen prostou informaci, že se konference připravuje. Patnáct měsíců po revoluci je alarmující skutečnost, že na přípravném semináři byli minimálně zastoupeni státní činitelé (pro pořádek uveďme, že prezident Havel se zúčastnil paralelní akce - pietního shromáždění na…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte