Do Prahy nedávno přijel na soukromou pracovní návštěvu bývalý holandský ministr zahraničí Max van der Stoel. Ten, který se jako první zahraniční politik setkal s mluvčím Charty 77, tenkrát ještě s prof.Patočkou. Po několik desetiletí se zajímá o Československo, střední Evropu a osudy demokracie v tomto regionu.

Max van der Stoel, bývalý ministr zahraničí Nizozemského království. Zastává dnes několik významných funkcí, je mj. členem Státní rady, nejvyššího právního orgánu země. Je rovněž členem Evropského soudu a předsedou holandského Helsinského výboru.

Jak se díváte, pane ministře, na vývoj v Sovětském svazu?

S velkými obavami. Ševardnadze dal ve svém posledním projevu jasně najevo, že se o slovo hlásí diktatura. Mimochodem: jeho projev měl na Západě ohromný ohlas, byl jako zvonění na poplach, mnoha politikům otevřel oči. Nedávno z Gorbačovova nejbližšího okolí zmizely všechny osobnosti perestrojky, na jejich místa přišli konzervativci. A tlak na Pobaltí roste. Znamená to, že by se hodiny v Sovětském svazu začaly točit nazpátek? Gorbačov se dnes jednoznačně soustřeďuje na zachování jednoty SSSR a opomíjí své předchozí myšlenky o perestrojce.

Přitom Sovětský svaz podepsal nedávno v Paříži na Konferenci o bezpečnosti a spolupráci v Evropě Pařížskou chartu, kde se mj. říká, že problémy menšin je třeba řešit mírovými, demokratickými prostředky. Nedávné události v Pobaltí jsou jasným porušením tohoto závazku. Navíc teď právě na Maltě…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte