Vážená redakce,

obracím se na vás se žádostí, abyste uveřejnili mou poznámku k článku Jana Beneše, publikovanému v č.6 pod titulem „Vyšší princip”. Přitom se omezuji na část tohoto článku týkající se mé osoby. Jan Beneš píše o tom, „co se v Československu odehrálo od února 1948 a částečně i před 25.únorem onoho roku, kdy byl na příkaz Jiřího Pelikána zatčen předseda spolku křesťanských akademiků dr.Felix Uhl, aby snad při vývinu únorových událostí nějak nepřekážel“. Již jsem mnohokrát veřejně přiznal svůj pocit spoluodpovědnosti za nespravedlnosti, které se staly po 25.únoru 1948, a všem, kteří jimi byli postiženi, jsem se omluvil veřejně a mnohým i osobně. Neomezil jsem se jen na slovní sebekritiku, ale snažil jsem se napravit spáchané křivdy jak ve funkci ústředního ředitele Čs.televize až do srpna 1968, kdy jsem byl na Brežněvův příkaz odvolán, tak potom během 20 let exilu, kdy jsem jako vydavatel opozičního časopisu „Listy“ i později jako poslanec Evropského parlamentu a novinář pranýřoval okupační režim a porušování lidských práv v Československu, za což jsem byl tímto režimem bezohledně napadán, pomlouván i fyzicky ohrožován.

Zcela rozhodně ale musím popřít tvrzení Jana Beneše, že bych byl dal komukoliv „příkaz“ k zatčení dr.Uhla, neboť jsem k tomu jednak neměl jakoukoliv pravomoc a jednak žádný úmysl tohoto druhu. Navíc mne udivuje,…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte