Podle Václava Havla byl překročen moment, kdy se OF začalo věnovat více samo sobě než věcem veřejným. Tento stav teď vlastně propukne naplno, avšak s jasně vyřčeným cílem - rozdělit Občanské fórum. Z pátečního briefingu vyplynulo, že o způsobu, jakým se dělení odehraje, zatím opravdu nikdo nic neví. Jisté je tolik, že se o rozdělení, včetně majetkového, rozhodne na příštím sněmu. A že novináři, ať se to politikům líbí, nebo ne, budou otázku klást trochu jinak: kdo od koho odpadne, kdo z dělení vyjde lépe.

Některá kritéria rozdělení jsou v této chvíli jasná. Na jedné straně pevná organizační struktura („strana jako řemen“), individuální členství a program s důrazem na trh jako bezprostřední cíl. Na druhé straně ambivalentní postoj k programu. Místopředseda OF Lubor Kinšt, kterého lze počítat k liberálnímu křídlu, mi v pátek řekl, že program, byť jinak akcentovaný, je pro ně přijatelný, a že by tedy mohl být spojovacím prvkem „superkoalice“. Někteří ostřílení harcovníci, ještě než je současné rozetnutí ušetřilo dilematu, se však v soukromí netajili s tím, že jim nezbude než do strany OF vstoupit, třebaže nový program OF je prý otřesný. Jakou variantu členství a organizační struktury levé křídlo nabídne, tím se nechme překvapit.

Václav Klaus má image člověka, který si udržuje iniciativu. Na liberálech ulpívá stigma těch, kteří se hlavně brání. Proti umělému ideologickému dělení, proti absolutizaci trhu, proti exkomunikačním tendencím, proti přeměně hnutí v…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte