Veřejnosti zatím nebyla předložena důkladná analýza armádních iniciativ za posledních čtyřicet let. V ovzduší nedůvěry, které tak vzniká, je stále dost prostoru pro nekvalifikované návrhy a snahy o rozhodnutí, nedostatečně respektující změny ve společnosti i ve světě. Nedá se říci, že se neudělalo nic. Například naše přítomnost v Perském zálivu nám přináší značný politický kredit, je to po letech verbálních prohlášení konkrétní čin, jímž jsme se postavili po bok demokratickým státům. Vojáci, kteří nás v Saúdské Arábii reprezentují, tvoří však jen nepatrný zlomek našich vojsk. Jaký je vlastně stav armády, tolik důležitý pro vnitřní bezpečnost státu?

Naše obranyschopnost je vzhledem k vyzbrojení, organizaci, rozmístění armády a vývoji situace ve světě (a zejména v Sovětském svazu) na nedostatečné úrovni. Konflikt v Perském zálivu oslabil akceschopnost vojenského seskupení NATO v Evropě. A naopak zdrženlivý postoj Sovětského svazu v této záležitosti z pozice síly uvolňuje ruce pro jednání v jeho zájmových oblastech - jak jsme se mohli přesvědčit v Pobaltí. Bez ohledu na vídeňská jednání zůstávají úderné síly SSSR v podstatě nedotčeny (viz stažení tankových divizí za Ural) a vojenské kontingenty v bývalých sovětských satelitech jsou stále relativně velké. Nezanedbatelnou hrozbu představují i konzervativní síly v armádách Varšavské smlouvy.

Realita

Armáda je v současné době rozdělena do patnácti divizí. Východní okruh, tedy především Slovensko, je…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2853

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte