Prezident kontra parlament

Dva návrhy volebního zákona

Desátého prosince doručil prezident Havel Federálnímu shromáždění svůj návrh nového volebního zákona. V pátek třináctého však poslanci stále jeho text neměli k dispozici: údajně se ho dosud nepodařilo rozmnožit. Minulý týden politické grémium parlamentu navíc rozhodlo, že zákon plénum projedná až spolu s balíkem ostatních prezidentových návrhů někdy v lednu příštího roku.O tom, jak a do kterých zákonodárných orgánů budeme v příštím roce volit, rozhodnou nakonec poslanci Federálního shromáždění. Bojovnost, s jakou se na diskusi o prezidentově návrhu připravují, dává tušit, že dojde k další rozepři mezi hlavou státu Federálním shromážděním.

Poměrný a většinový systém

Obecně lze volební systémy rozdělit do dvou skupin: poměrné a většinové. V poměrném občan volí strany nebo hnutí, které si mandáty rozdělují podle procenta ve volbách získaných hlasů. Procenta stran, které se do sněmovny nedostaly, protože nepřekročily volební hranici, se poměrným způsobem rozdělují mezi ty které uspěly. Tento systém sází především na strany a jeho nespornou výhodou je, že ze hry eliminuje trpasličí partaje. Nevýhodou je velká nepřehlednost; volič přesně neví, kdo jej v zastupitelském sboru reprezentuje.Většinový systém naopak preferuje osobnosti na úkor politických stran. Volební okrsky jsou malé (jejich počet se kryje s počtem poslaneckých mandátů) a zvítězí v nich ten, kdo získá zákonem určený - většinou…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte