Ve středu 16. ledna ostřelovala jednotka zvláštního určení OMON autobusovou linku v Rize. Autobus stačil před střelami uniknout a cestující, mezi nimiž byly i děti, zachránit. Řidič volhy, která jela těsně za autobusem, to už nestihl.Uličky Rigy jsou přehrazeny barikádami z náklaďáků, stavební techniky, kovových konstrukcí a pytlů s pískem. Kolem lotyšského parlamentu se tyčí obrovský věž z betonových kvádrů. Po zásahu ve Vilniusu se Riga opevnila a lotyšský tisk seznámil obyvatelstvo s tím, jak se chovat v případě útoku. Na Dómském náměstí vysílají neozbrojeným obráncům barikád reproduktory rozhlasové zpravodajství. Na mnoha místech se vydává zdarma horký čaj a teplé jídlo.

Jako v Litvě

Téměř ve stejné době jako v Litvě uspořádaly „masy pracujících“ protestní demonstraci proti zvýšení cen také v Rize. Vzápětí po litevských násilnostech měla proběhnout celolotyšská stávka. 15. ledna uspořádala Komunistická strana Lotyšska ve spolupráci s Interfrontem, stávkovým výborem a Všelotyšským výborem společenské spásy „všelotyšské lidovéshromáždění pracujících“. Organizátoři se snažili zdiskreditovat legální parlament a vládu. (Podle nedávného sociologického průzkumu se přitom procento důvěry vůči oběma nejvyšším orgánům zvýšilo nejen mezi Lotyši, kteří tvoří 52% obyvatel republiky, ale i mezi 48% ostatních národností včetně Rusů.)

Podle komunistického listu Sovětskaja Latvija demonstranti 15. ledna odsoudili „separatistickou politiku“ B. Jelcina a…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte