Na pozemku Národního kulturního památníku v Lidicích bylo mocenským rozhodnutím komunistického režimu započato přede dvěma lety se stavbou nové monstrózní budovy. Návrh architekta Kuny (ani dobrý, ani vyloženě špatný) nevyšel ze soutěže, ale z přímého zadání. V objektu mělo být monumentálně koncipované muzeum a uvnitř i vně řada předimenzovaných děl „hánovské klaky“ pochybné úrovně. (Velmi špatné Simotovy reliéfy byly již před tím osazeny do gloriettu.)

Co dál s rozestavěnou budovou? - Na to měla odpovědět komise Obce architektů, jmenovaná na základě výzvy MNV Lidice na jaře 1990 (R.Koucký, J.Línek, Z.Lukeš, M.Masák, V.Šebek). Po dlouhém a složitém jednání a zvažování všech, i kompromisních variant se nakonec tato skupina rozhodla jednoznačně: konstrukci je třeba rozebrat a místo uvést do původního stavu. Důvody? Jedná se o svévolný zásah do prosté, ale přesvědčivé a především dokončené koncepce ze čtyřicátých let. Bombastická a nákladná expozice politického charakteru do dnešní doby nepatří. Finančně je několikanásobně levnější odstranit to, co už bylo postaveno, a obnovit zde sad, než stavbu dokončit.

Česká vláda, která má vyřknout poslední slovo, se však dosud nedokázala rozhodnout. Od léta se táhnou neplodná jednání, především na ministerstvu kultury. Objevují se nejrůznější nápady na využití, často od lidí, kteří v Lidicích v poslední době vůbec nebyli a kteří se domnívají, že stavba je dávno zcela dokončena. Tak by tu prý měly být: dětská ozdravovna …

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte