Krvavý víkend

Ve Švédsku barikády proti skinheads

Idolem švédských nacionalistů je král Karel XII., který se počátkem 18.století snažil vojensky udržet velmocenské postavení Švédska, bojoval v Rusku a padl při tažení do Norska. K oslavě výročí jeho smrti se každoročně sjíždějí z celého Švédska nacionalisté ověšení neonacistickými symboly, fašisté a rasisté reprezentovaní především skinheady.Letošní setkání proběhlo ve zvlášť vzrušené atmosféře, kterou způsobily události v Malmö 30.listopadu. V den výročí smrti Karla XII. napadla krátce po půlnoci skupina asi dvanácti skinů mladou ženu. Dva kolemjdoucí policisté v civilu se pokusili násilí zabránit, ale holohlaví mladíci je obstoupili a začali jim vyhrožovat. Policisté byli nuceni použít zbraně. Po několika výstřelech do vzduchu, na které skinheadi příliš nereagovali, vypálili policisté přímo proti útočníkům. Jeden ze skinů byl zasažen do hlavy a na místě zemřel. Přivolané policejní posile se podařilo osatní skinheady zadržet.Skinheadi vyhlásili heslo „Poteče krev!“ a policistům pomstu. Policejní jednotky ve Stockholmu, Malmö a Lundu byly posíleny o několik stovek mužů, o policejní psy a o jízdní oddíly. Mimo jiné také proto, že na protest proti ohlášené demonstraci skinů vyrazila do ulic početná skupina protirasisticky smýšlejících osob.

Stockholm

Asi pět tisíc jich vzápětí obsadilo náměstí Karla XII., a zabránilo tak skinům dosáhnout cíle pochodu. Skinheadi začali házet kameny a zapálené…

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte