Úspěch v Madridu

Přímá jednání mezi Izraelem a arabskými delegacemi

Fotogenický Madrid hostil tři dny delegace států, jež jsou po léta nepřáteli na život a na smrt. Třicátého října se tu setkali zástupci Izraele, Sýrie, Jordánska, Libanonu a Palestinců, aby konečně, poprvé od existence novodobého státu Izrael, vyřešili problém mírového soužití. I když konference měla víceméně ceremoniální ráz, je velmi důležitým mezníkem. Jednak prolomila odvěké tabu - ani na jedné straně nevěřilo příliš mnoho lidí tomu, že jsou Arabové a Izraelci schopni zasednou za jeden stůl. Dále: arabské země tím konečně uznaly Izrael jako suverénní a legitimní stát, a do třetice: konference ukázala, že rány jsou zhojitelné a že je snad opravdu možné dosáhnout míru.Uznání za to, že se konference konečně sešla a že se navzdory četným prognózám nerozpadla ihned, patří Spojeným státům, především jejich zahraničnímu ministru Jamesi Bakerovi, který k ní napsal scénář, je jejím hlavním režisérem a jistě bude v této pro Blízký východ tak důležité hře hrát hlavní roli.

Nemilé překvapení

Madridské setkání zahájil 30.října prezident Bush. Svým moudrým a umírněným projevem se zřejmě zavděčil všem účastníkům. Izraelskou delegaci neznervóznil ani tím, že mluvil o nutnosti vrátit území a o nových osídleních jako o překážce míru. Arabské delegace si vysvětlily jeho řeč po svém - každá v ní slyšela to, co slyšet chtěla.Po Bushovi měl krátký projev prezident Gorbačov, ve stejně…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte