Symbol za státní peníze

K čemu je Evropská banka

K založení Evropské banky pro obnovu a rozvoj se v prosinci 1989 spojilo 39 zemí a 2 mezinárodní finanční instituce.USA souhlasily s tím, že o sídle a vedení banky rozhodne Evropské společenství. Velké země ES se dohodly mezi sebou - banka bude umístěna v Londýně a o osobě prezidenta rozhodnou Francouzi. Německo za to dostalo slib, že na jeho území bude sídlit budoucí centrální banka Evropského společenství. To ovšem nikdo netušil, že prvního muže Evropské banky pro obnovu a rozvoj vybere prezident Mitterrand osobně a že to bude jeho poradce Jacques Attali. Většina z akcionářů zuřila: Attali je levicový politik a romanopisec, který byl jedním z vůdčích duchů Mitterrandovy počáteční hospodářské politiky od roku 1981. Jejími pilíři byly vysoké mzdy a znárodňování a v roce 1983 skončila inflací, odvoláním premiéra Mauroye a následným utažením šroubů. Muž, který přiznává, že není bankéřem, ale zato umí znárodňovat, se nezdál být přesně tím člověkem, kterého východní Evropa teď potřebuje.

Drazí dozorci

Podílníci Banky proto trvali na velmi přísném statutu: nejméně 60% půjček a investic musí být směrováno do soukromých nebo privatizujících se firem. Jiné než tržní podmínky nepřipadají v úvahu. Na Attaliho dozírá dvacetičtyřčlenná rada, složená ze zástupců podílníků. Tento dozor sice zabraňuje nejhorším excesům - například vymluvil Attalimu tendence radit východoevropským zemím v jejich…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte