Střet zájmů

O budoucnosti dražeb

Jenom v hlavním městě Praze bylo ve 210 dražbách dosud vydraženo přes 1.700 provozoven a výtěžek činí 3 mld. 510 miliónů Kčs. Někomu se zdá, že soukromých obchodů přibývá přinejmenším poskrovnu, jiní považují průběh privatizace v rámci možností za uspokojivý. Současný stav má mnoho nejrůznějších příčin: pokračují dohady s ministerstvy, státními podniky i obcemi. Objevují se podvody při dražbách, přetrvávají potíže s restitucemi a mimosoudními rehabilitacemi, od 1.listopadu bude platit nová vyhláška o oceňování pozemků a na politické scéně se propírá problém špinavých peněz i účasti zahraničního kapitálu v malé privatizaci.Nejméně jasná a zároveň nejdůležitější je ovšem v současnosti budoucnost dražeb jako takových. Kupónová metoda, která musí být časově přesně ohraničena, se totiž mnohdy střetává se zájmem privatizačních komisí i soukromých podnikatelů: ti chtějí pokračovat v aukcích; nezáleží jim na tom, jde-li o obchodní jednotky zařazené do malé nebo velké privatizace.

Co je kmenový majetek?

V čem je problém? Kromě střetu zájmů se střetávají i některé zákony a usnesení. „Zákon o malé privatizaci“ poměrně jasně stanovuje typickou jednotku určenou k dražbě. Červencové usnesení české vlády se ovšem staví proti tříštění kmenového jmění podniků určeného do velké privatizace. Vládě šlo pravděpodobně především o to, aby podniky měly možnost v klidu připravit privatizační projekty, především ocenit majetek…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte