Miliardové maličkosti

Energetické ztráty na Slovensku

Každá šestá kilowatthodina, která se spálí na Slovensku, je dovezená. Donedávna ponejvíce z Ukrajiny, kde RVHP společně zbudovalo Chmelnickou jadernou elektrárnu. Dnes, když se rozpadá transvýchodoevropská energetická síť MIR, můžeme sice elektřinu dovážet nadále, jenže stojí 48 dolarů za kilowatthodinu. Tak byly koncipovány smlouvy. Přitom cena na západoevropských trzích je o osm dolarů nižší.Když se Slovensko rozhodne nakoupit svých chybějících 5.800 MWh elektřiny ročně ze západní Evropy, bude se potýkat s jiným pozůstatkem sovětského modelu koloniální politiky, jež představuje nedostatečná kapacita přenosových vedení, nižší technická úroveň zabezpečovacích zařízení. A náprava by opět stála peníze.

Za federální peníze

Generátory slovenských elektráren se zatím točí na federální účet. Z České republiky plyne 3,8 terawatthodin (TWh), čistý import činí tedy pouze 2 TWh. Je to možné jen díky pokračující devastaci severních Čech - ale to je jiná kapitola. Stejně jako fakt, že se Slovenské národní straně nezamlouvalo, že komise expertů Světové banky doporučila nejprve řešit ekologické problémy severočeského hnědouhelného revíru a teprve potom se podívat na okolí tepelné elektrárny ve slovenských Novákách. (Pro úplnost, jedna megawatthodina elektřiny z Čech není ani za osmačtyřicet dolarů, ani za čtyřicet dolarů, nýbrž za jedenáct set korun. Je tedy o deset procent levnější než německá nebo…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte