HÁDKA U VÝSTAVIŠTĚ

Jeden případ ze statistiky

„Jseš Čech? Tak buď rád, že tě někdo před cikánama ochrání,“ říká mi v hale Hlavního nádraží skin.„Ty řeči o pomoci Rómům a toleranci jsou sice hezké, ale zkuste s nimi žít tři roky v jednom domě. Kvůli rámusu se nevyspím, na chodbě mám strach a nemůžu nic dělat,“ říká jeden můj známý, který bydlí v Holešovicích. Nepřeje být jmenován. Má strach z odvety.„Někdy si říkám, jestli za komunistů nebylo nám Rómům líp. Chování policajtů vůči nám se od té doby nezměnilo? a pokud ano, tak k horšímu. Ale neměli jsme strach ze skinů. Co nám ta revoluce vlastně přinesla? Vím, že jsou mezi námi zlí a špatní lidé, ale copak mi může policajt říct, že jsem černá huba? Co je to za člověka? Pracuji, zadarmo mi nikdo nedá ani rohlík, a pak slyším od skinů, že cikány patří vystřílet. Řekněte mi, kdy to skončí, kdy se staneme v očích bílých normálními lidmi?“ To jsou slova Margity Rybínové, jejíž syn Martin byl 13.října za nevyjasněných okolností zadržen a o den později vzat do vazby za napadení veřejného činitele. Tento případ ilustruje často banální podmínky „zločinnosti“ Rómů.

Kdo koho vlastně napadl?

I.Šlejmarová, družka: "Seděli jsme u stánku naproti vchodu na Výstaviště. Asi po půlhodině jsme se s Martinem pohádali. Vztekl se a převrátil stůl. Jeho matka ho vzala pod paží, uklidnila ho a odváděla pryč. Já jsem se omluvila obsluze ve stánku a šla s roční dcerou v náručí za nimi. Ke stánku právě přicházeli dva…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte