Otevře se každý nůž

Maďarská menšina a svrchované Slovensko

V Československu dnes žije asi 600.000 Maďarů. Žijí s námi už přes 70 let: v roce 1918 bylo jejich území připojeno k Československu a oni se stali našimi spoluobčany - aniž by se jich někdo ptal, zda souhlasí, či ne. Pro ně to bylo velké trauma: za celý svůj - tisíciletý - pobyt v Karpatské kotlině totiž nikdy nebyli v menšině. Když se už s tímto osudem pomalu smířili, Vídeňská arbitráž v r.1938 připojila část jižního Slovenska a Podkarpatskou Rus znovu k Maďarsku. Ani teď se Maďarů nikdo neptal, zda se vůbec chtějí vrátit.V hranicích Slovenského štátu zůstala asi stotisícová maďarská menšina. Její politická reprezentace v čele s hrabětem Jánosem Eszterházym byla zastoupena v slovenském parlamentu. Když poslanci tohoto zákonodárného sboru hlasovali o rasistickém židovském kodexu, byla Maďarská národní strana jedinou politickou silou, která nehlasovala pro. „Jsem přesvědčen, že poválečná Evropa bude posuzovat kulturní úroveň jednotlivých národů podle toho, v jaké míře pronásledovali Židy,“ napsal tenkrát maďarsko-slovenský spisovatel Zoltán Fábry. Mýlil se. Hned po válce byla maďarská menšina obviněna ze spolupráce s fašisty: Maďaři více než dva roky neměli státní občanství, jejich majetek byl zkonfiskován, maďarština se stala ilegálním jazykem.

Heslo ulice: Maďaři za Dunaj

"Vysokou životní úroveň, které bylo v uplynulých šesti letech na Slovensku dosaženo, nemůžeme udržet, a…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte