Máme se upínat v zahraničních vztazích výhradně na západní Evropu, snažit se o co nejrychlejší přidružení k Evropskému společenství sami, jako jednotlivá země? Nebo spíš usilovat o výraznější provázanost se sousedy ze střední Evropy a té západní se přibližovat souběžně s nimi?Konečným cílem je pochopitelně Československo vrostlé do západoevropské civilizace. To však bude trvat ještě léta, zatím na to prostě nemáme. Ani v pracovních vztazích, ani na ulici, ani ve vědeckém výzkumu, o výrobě už vůbec nemluvě.

Západní Evropa přijala naši listopadovou změnu s politickým nadšením, což však vůbec neznamená automatický příliv peněz a investic, jak se mnozí domnívali. Investuje se tam, kde je to reálné a efektivní, podle chladných pravidel světové ekonomiky. Stále narážíme na dovozní kvóty Evropských společenství a USA, jsme překvapeni, že se k nám investoři neženou jen proto, že je tu potřebujeme.

V tomto postavení nejsme sami, ze stejného bláta se hrabou a ke stejnému ideálu vzhlížejí i naši dva sousedé. Není to vždycky příjemné je tak vidět, nastavují nám zrcadlo našich vlastních nedostatků, vadí nám na nich ponejvíc naše slabiny a bezmoc. Máme k nim však (mentálně i materiálně) daleko blíž než k Západoevropanům. A, což stojí za to nepřehlížet, západní Evropa a hlavně USA mají tendenci vidět nás s nimi jako jeden celek, jako jeden středoevropský fenomén.Proto se rozhovory o přidružení k ES vedou s Polskem, Maďarskem a Československem v podstatě simultánně,…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte