„Pocta Československu“ španělského umělce Antoni Tapiése v Míčovně Pražského hradu je výstava, na jakou čekala Praha dlouho. Byl to právě Tapiés, který koncem 50. a počátkem 60.let u nás značně ovlivnil část nastupující generace. (Nedávno se prezentovala na výstavách Český informel.) V kontextu probíhajících pražských výstav ční „Pocta Československu“ jako monolit a převyšuje svou kvalitou a účinkem vše, co se v těchto dnech na výstavách současného umění nabízí k vidění. Tapiésovy lepty kombinované s akvatintou neobvykle velkých formátů jsou mistrovskou ukázkou technické dokonalosti, posouvající tuto disciplinu do poloh, kde běžný termín grafický list pozbývá smyslu. Nabízí se hledat termín jiný, který si, přiznávám, neodvažuji volit. Tapiés, klasik světového informelu či strukturální abstrakce, s odstupem let nastavil neúprosné zrcadlo českým protagonistům tohoto směru.

Chtěla tomu snad náhoda. - Pokračujeme-li procházkou Královskou zahradou až k Belvederu, dostane se nám důkazu. Výstava Jana Koblasy, jednoho z předních představitelů českého informelu, vracejícího se svým dílem po více než 30 letech do Prahy, je zklamáním. Jakkoliv by katalog výstavy rád nostalgicky postavil toto dílo kamsi, kde by mělo význam internacionální, vzájemná konfrontace jeho textů působí spíše opačně. Ukazuje, že slibné začátky nejsou ničím víc než slibnými začátky. Vystavený výběr z Koblasovy třicetileté tvůrčí práce ukazuje průměrnou produkci,…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte