Polsko se uklidňuje z volebních emocí. Walesa měsíc sestavuje novou vládu, několikrát byl změněn designovaný premiér. Nový prezident vykazuje rozvahu a snahu o vyváženost. Ve vládě zůstanou Balcerowicz a Skubyszewski. Vláda jen na pár měsíců.

Politikové, sdělovací prostředky i občané v dnešním Československu se tváří, jako bychom razili unikátní cestu k demokracii, jako bychom byli první a jediní. Nic není vzdálenějšího pravdě. Stačí zajet do Polska a diskutovat s tamními politiky a ekonomy, aby si člověk uvědomil zarážející podobnosti i v drobných detailech vývoje obou zemí. Přitom koordinace ekonomických plánů a politické taktiky obou uprchlíků z komunismu téměř neexistuje.

Kdyby se konečně otevřela hranice a čs. ředitelé a ekonomové si jezdili se svými profesionálními kolegy podiskutovat, ušetřili bychom si spoustu omylů a budoucích konfliktů. Je-li totiž ve vývoji obou zemí překvapivá podobnost, je tu i jeden rozdíl: Polsko je ve většině bodů o pár kroků napřed. A přestože o tom Československo neví, mimovolně je po nějaké době opakuje: jiné cesty nejspíš není. V minulých číslech Respektu to bylo patrné na paralelách v politické oblasti, příště přineseme velký blok věnovaný hospodářství. V tomto kontextu pak příjemně překvapí, že Havlovo Československo došlo v některých aspektech (lustrace, očista ministerstev a úřadů, plány na velkou privatizaci) dál než jeho severní soused, který začal s rozkladem komunismu už před desíti lety.

Je tu i…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte