Rozkaz maršála Jazova o přesunu výsadkových vojsk do Pobaltí byl zpočátku zdůvodňován zajištěním pravidelných odvodů do Sovětské armády. Některé z republik, které vyhlásily suverenitu, totiž zavedly alternativní vojenskou službu. Zákon o alternativní vojenské službě však Nejvyšší sovět SSSR dosud vůbec neprojednával, a tak i ti, kdo se rozhodli sloužit vlasti beze zbraně, jsou zcela nelogicky pokládáni za zběhy. Je ovšem zřejmé, že záležitost odvodů je pouze vítanou záminkou k demonstraci hrubé síly. Dokonalým příkladem je nesporně Pobaltí.

Ačkoli v posledních dnech a hodinách je pozornost poutána především k Litvě, není tato republika rozhodně jediným místem, kde probíhá intenzívní (a po demisi K.Prunskiene též navýsost účinný) pokus o násilný návrat ke starým pořádkům. Kromě Lotyšska a Estonska, kde byly změny ve prospěch svazového centra striktně termínovány, hrozí nebezpečí rovněž Ukrajině, Moldově, Gruzii a Arménii. Na Ukrajině je situace pro centrum o to jednodušší, že jsou tu dislokovány četné vojenské útvary, které se nedávno vrátily ze zemí východní a střední Evropy. V Moldově nebyl rozkaz M.Gorbačova z 1.12.1990 o odvodech do Sovětské armády parlamentně ratifikován, a tak vzniká nebezpečná situace, kdy by se důvodem ke konfliktu mohly stát mezery v zákonech. Zprávy o výsadkářích v lese poblíž moldavského města Bendery nabývají stále hrozivější podoby. Arménie zatím chce Jazovův rozkaz ignorovat, růst napětí v Náhorním Karabachu však svědčí o tom, že…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte