Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Týden ve FS

Týdenní přehled dění ve FS.

• 15. zasedání sněmoven FS začalo v pondělí 13. května, ale vlastní jednání bylo zahájeno až po odchodu Borise Jelcina v úterý odpoledne.Při schvalování pořadu schůze podal Václav Benda (KDU) návrh na rekonstrukci předsednictva, který byl zamítnut. Poslanci odmítli i pozměňující návrh zákona o vycestování do zahraničí, podle kterého by cestovní pas nemohla držiteli odejmout policie, ale pouze soud. Poslanci rovněž zamítli návrh Bohumila Hubálka (ODS) jednat o parlamentním stanovisku k době komunistické diktatury 1948–1989. Tyto skutečnosti naznačily silný nápor levicových sil.

Projevilo se to hned při diskusi k vládní zprávě „o splnění hospodářského, ekonomického a ekologického programu“. Levice využila nynějších hospodářských těžkostí k útokům, které postrádaly jakýkoli konstruktivní návrh, jak situaci řešit. Připojili se i slovenští poslanci zejména z řad HZDS. Poslanci Mečiar a Kňažko již tradičně chyběli.

Podle poslance Bratinky (ODA) byly útoky nespravedlivé: „ekonomická reforma probíhá 5 měsíců a představa, že za tak krátkou dobu se najdou pro pracující všech bezperspektivních podniků nové pracovní příležitosti, je naprosto zcestná.“

Ohledně změn v předsednictvu se mluví o dvou návrzích. První se týká pouze výměny některých členů předsednictva, druhý navrhuje rekonstruovat předsednictvo jako celek.

Když se po volbách váhalo, zda mají být v předsednictvu zástupci komunistů, argumentovalo se pluralitou, demokracií a paritou. Parita nyní…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].