Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Pokles americké prestiže

Izraelský a americký tisk rozpačitě píší, že návštěvy amerického ministra zahraničních věcí Jamese Bakera na Blízkém východě nepřinesly téměř žádné výsledky.

Izraelský a americký tisk rozpačitě píší, že návštěvy amerického ministra zahraničních věcí Jamese Bakera na Blízkém východě nepřinesly téměř žádné výsledky. Nálada není dobrá, u Bakera také proto, že svou poslední, čtvrtou návštěvu Jeruzaléma musel náhle přerušit pro úmrtí matky. Okamžitě odletěl domů, neví se, zda se vůbec vrátí, ale prý se této patové situace má nyní ujmout sám prezident Bush, aby udržel „mírové momentum“ naživu.

Jak vypadá situace dnes?

Saúdské zdráhání

Bakerovi se nepodařilo přesvědčit Asada, prezidenta syrského policejního státu, aby se sešel s premiérem Šamirem, reprezentantem jediného demokratického státu na Blízkém východě. Oba státníci by tak mohli přímým jednáním vyřešit problémy tak, aby z toho měly užitek obě strany.

Saúdská Arábie, kterou ne tak dávno zachránilo 540.000 amerických vojáků od úplného zpustošení - podobně jako v Kuvajtu - naprosto odmítla účast na jakýchkoliv mírových jednáních. Ministři saúdského panovníka Fahda - v této polofeudální zemi obrovské rozlohy, ale s pouhými 12 milióny obyvatel - patří do královské rodiny 7.000 princů. Sice neustále zdůrazňují, že přišel čas ukončit konflikt s Izraelem, ale váhu svého bohatství, nafty i svou geografickou polohu nestaví do služeb míru. Mohli by to udělat bez přílišného úsilí: stačilo by pohrozit, že by zastavili financování po zuby ozbrojené Sýrie (neudělali to zřejmě z obav ze saúdských fundamentalistů), dále nátlakem na jordánského krále Husajna,…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte