Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Kyvadlo se vrací

"Dnes nejsme moc pyšní na to, čemu se říká švédský model. Nefunguje, jak by měl, nedává, co sliboval, je příliš neefektivní a jedinci poskytuje malou možnost výběru," říká Hans Bergström, hlavní komentátor deníku Dagens Nyheter.

„Dnes nejsme moc pyšní na to, čemu se říká švédský model. Nefunguje, jak by měl, nedává, co sliboval, je příliš neefektivní a jedinci poskytuje malou možnost výběru,“ říká Hans Bergström, hlavní komentátor deníku Dagens Nyheter. Na podzim budou volby, které možná přinesou na zatím až neuvěřitelně stálé scéně obrat. „Až do voleb se nebude diskutovat o tom, jak současný systém zachovat, ale jak ho změnit,“ soudí politolog prof.Hadenius. „I přesto však ve švédské společnosti stále existuje hluboký konsensus,“ dodává.

Solidní standard

Jak vypadá země, v které dnes hlodá červ nedůvěry a klíčí zárodek ještě nespecifikovaných změn? Tak, jak si ji většina lidí asi představuje: solidní, klidná, uspořádaná. Kvalitní výrobky, velký důraz na zdravý život, rozsáhlá péče o staré, nemocné a děti. Kdekdo studuje, včetně penzistů, většina lidí čte dvoje noviny denně: tento osmimiliónový národ vydává 120 deníků. Všude nová architektura, nápadně sice připomíná východoevropský socialismus, je však dobře udržovaná, všechno funguje. Ve Stockholmu není na zdech téměř vidět sprayové nápisy, na rozdíl od evropských velkoměst nikde jediný žebrák. Na první pohled západní Evropa se vším všudy, jen klidnější a víc šitá na míru jedince. Jako taxi tu jezdí snad jen luxusní saaby, volva a mercedesy, řidiči mají na palubní desce veškerou existující elektroniku.

Opačná strana mince: vysoký životní standart, který hodně stojí. Jak na něj vzít a nezardousit přitom hospodářství…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte