Občanské fórum už neexistuje. Rozvod si odhlasovali jeho delegáti z celé republiky a nemá cenu se dohadovat, zda je to škoda nebo ne, zda to bylo předčasné či zbytečné. Prostě je to fakt, z kterého je třeba v dalším politickém uvažování vyjít jako z pevného, nezměnitelného bodu.

Proč říkám tak banální věc: skupina V.Klause říká přímočaře, že se doba změnila a že je třeba změnit politickou formu a styl práce. Na tom založila svůj úspěch i nápor na moc. Na druhé straně je v OF skupina lidí, kteří požadují, aby nově zakládané Občanské hnutí (OH) bylo tím starým dobrým OF, jen bez Klausovy skupiny, která jako by byla cizím prvkem, jehož zdravý organismus vyloučil.

Omyl. Dnešní Československo je zcela jiné než před čtrnácti měsíci a představovat si, že lze založit něco, co bude přímým pokračovatelem starého, vyměnit jen zkratku OF za OH, by znamenalo přivést na svět dítě předem mrtvé.

Ohromnou slabinou OF byla jeho primární nedemokratičnost. Tím, že nebylo jasné, kdo je členem, nebylo ani jasné, kdo koho na té nejnižší úrovni zvolil a tudíž ani kdo čím jménem mluví. Důsledek: jedna strana tvrdila, že vyjadřuje názor „okresů“, druhá zase, že za ony okresy hovoří lidé, kteří „nemají dostatečný mandát“. Uvnitř OF tak vznikla absurdní, neudržitelná situace.

Řešením je řádné registrované členství s regulérním systémem voleb. Nic nového - s podobnou myšlenkou přišel už podzimní sněm, tenkrát však zapadla. Obava před přílišnou svázaností a stranickostí,…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte