V průběhu války vysílala izraelská televize bez přestávky čtyřiadvacet hodin denně. Hodně lidí mělo problémy se spánkem, zvláště po útocích iráckých scudů. V noci ze středy na čtvrtek sledovali mnozí populární detektivní seriál s inspektorem Morsem. Kolem čtvrté hodiny k ránu se složitý příběh začal rozuzlovat. Motiv vraždy byl již jasný a podezřelí byli kromě inspektora Morse samozřejmě všichni. Kdo z nich je vrah? Napjaté nervy nevyspalých diváků hltají slova inspektora, jenž právě začal s rekapitulací případu. Drama vrcholí. Inspektor se nadechne a z jeho gesta je jasné, že právě nyní zákeřníka odhalí… V tomto okamžiku je seriál bez jakéhokoliv oznámení přerušen a na obrazovce se objeví prezident Bush ohlašující konec války.

Následují komentáře, rozhovory, spekulace o osudu Saddáma Husajna a záběry CNN. Konečně se na obrazovce objeví již dobře známá sympatická tvář vojenského mluvčího, generálmajora Nachmana Šaje, který oznamuje, že masky se mohou odložit do skříně, utěsněné pokoje otevřít a život se vrací do normálních kolejí. Lidé otvírají šampaňské, budí sousedy. Děti, které se rámusem probudily, strhávají z oken igelitové potahy.

„Tak na tu normalizaci,“ říká Osnat a zdvihá skleničku. „Na to já nepřipíjím,“ bručí soused. „No jo,“ říká zamyšleně Miriam, „pozdní příchody do práce už teď nebudem moct omlouvat houkačkama.“ „A v Tel Avivu zase nebude kde parkovat.“ „A v Jeruzalémě se zas vrátěj k pokutám a budou kontrolovat bezpečnostní pásy.“ "A Rony bude…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte