Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Vesnice zblízka

Sondu do světa vesnice M. ve Středočeském kraji, jejíž výsledky zde předkládáme, provedli studenti 1.ročníku sociologie FSV UK v rámci semináře klinické sociologie.

Sondu do světa vesnice M. ve Středočeském kraji, jejíž výsledky zde předkládáme, provedli studenti 1.ročníku sociologie FSV UK v rámci semináře klinické sociologie. Jejich úkolem bylo seznámit se s prostředím a atmosférou obce, aby si obohatili svou sociologickou imaginaci. Jedná se o první akci Sociální agentury (Volného sdružení studentů a odborníků).

„Čím dál však postupovala socializace, tím více ochabovala revolučnost obyvatelů, a možno říci, že v současné době téměř vymizela.“

(Zápis v kronice z roku 1958)

Takto zhodnotila kronikářka, zjevně sympatizující s komunisty, poměry ve vesnici krátce před vznikem JZD. Před válkou zde měli nejsilnější pozice sociální demokraté, s odstupem pak následovali republikáni a fašisté (volby r.1935). Po válce se moci ujali komunisté. Hlavně se přeli o půdu; rozdělovalo se z obecního a z bývalého majetku židovské obce.

Nové družstvo neprosperovalo. Už za rok se sloučilo s družstvem z vedlejší (větší) vesnice, která v 70.letech pohltila M. i správně. JZD se mezitím rozrostlo v nemotorného, ztrátově hospodařícího mamuta: „Předseda je zemědělský inženýr, rozumí tomu, ale na podřízený je mírnej.“ OF vzniklo až těsně před komunálními volbami. Získalo si podporu bojem za odtržení od střediskové vsi.

Do vesnice, která má něco přes sto voličů (asi polovinu domů obývají chalupáři), jsme přišli s otázkou, jak jsou lidé po volbách a v předvečer ekonomických proměn připraveni na nepohodu. Během jedné prosincové…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte