Sedmého prosince byl u obvodního soudu pro Prahu 1 vynesen rozsudek ve sporu Roman Hájek a Petr Žák versus týdeník Respekt. Dva majoři, náčelníci odborů bývalé StB, nás žalovali za některé pasáže z článku „Přikryjte se sametem“ (Respekt č.5, 11.-17.4.1990). Žádali omluvu a zaplacení blíže neurčené sumy peněz. Článkem jim totiž měla vzniknout (rovněž blíže nespecifikovaná) újma. Věc se táhla řadu měsíců a prozatím skončila v patové pozici: z peněz sešlo a soud zamítl rovněž žádost o omluvu za publikaci článku. Zůstává spor o jednotlivá slovíčka a obvinění z účasti na masakru 17.listopadu, které senát neshledal dostatečně podložené. Přesto krátce po vyhlášení rozsudku poskytl major Žák poledníku Špígl interview, v jehož úvodu čteme: „Soud rozhodl, že Respekt musí svá tvrzení uvést na pravou míru, napsat pravdu…“ Nechme stranou patetický tón a malou nepřesnost ve slovíčku „musí“. Mnohem zajímavější je v daném kontextu pojem „pravda“. Nic nebrání, abychom se na ni podívali znovu a podrobněji. Pro lepší orientaci bude dobré začít částí žalovaného textu. Je koncipován jako pohádka.

"Jeden z Estebanské tlupy František, zvaný Havlíček, mlátil děti z Nezávislého mírového sdružení, ale jenom občas prý někoho kopl do přirození či rval za vlasy. Mnohem známějším rváčem byl malinký Otík Svoboda, který se nemohl dočkat demonstrací, kde s oblibou nakopával ženy…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte