Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Střecha nebo nic

Hostinné, půvabné městečko na prahu Krkonoš, je jedno z mála sudetských měst, které nepostihla zběsilá socialistická výstavba panelákových ubikací. "Zásluhu" na tom měl nepochybně také starší a už léta neplatný plán labské přehrady, jemuž mělo Hostinné padnout za oběť.

Hostinné, půvabné městečko na prahu Krkonoš, je jedno z mála sudetských měst, které nepostihla zběsilá socialistická výstavba panelákových ubikací. „Zásluhu“ na tom měl nepochybně také starší a už léta neplatný plán labské přehrady, jemuž mělo Hostinné padnout za oběť. Nějakých dvacet let se tu prakticky neinvestovalo a ani později původní dispozice města zásadněji nenarušila. Snad pouze čističku a jeden z paneláků v bezprostřední blízkosti bývalého kláštera františkánů lze označit za výraznou a neodstranitelnou urbanistickou chybu.

V druhé polovici 60.let se objevila otázka, co s klášterem. Uvažovalo se o možnosti předělat klášterní kostel (zajímavá dvoulodní stavba raně barokního stylu) na kino, nebo objekt zbourat a postavit na jeho místě sídliště. Tehdy památku zachránila iniciativa ředitele trutnovského Muzea Podkrkonoší dr.Vašíčka, který klášter i s kostelem získal jako pobočku muzea, a po dohodě s Univerzitou Karlovou dal v kostele instalovat významnou sbírku odlitků antické plastiky. Tato sbírka, dříve umístěná v pražském Klementinu, se tou dobou octla bez přístřeší, a tak se vlastně podařilo zachránit dvě kulturní památky najednou. Málokdo v Čechách o této sbírce a jejím nadnárodním významu ví.Počátky celoevropského zájmu o odlitky antických soch sahají až do dob renesance, vrcholným obdobím jejich pořizování a shromažďování bylo 19.století. Důvodů bylo několik - módní vlna a zájem o výzdobu interiérů, způsob výuky sochařství a kresby na výtvarných…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte