Název, který mnoha Pražanům nic neřekne: málokdo si ho spojí s výstavnou budovou na kopci nad Smíchovským nádražím. Je viditelná z Braníku, Podolí, Vinohrad, z Letné, Strahova i z Bílé Hory. Poloha objektu se zřejmě stala důvodem k jeho využití. Stavba s lesem antén na střeše i okolí budovy působí na kolemjdoucí již dlouhou dobu skličujícím dojmem. Bývalá vila uhlobarona Kruliše je od roku 1948 majetkem ministerstva vnitra. Dnes v ní sídlí část šesté správy bývalé StB, což ovšem vyšlo najevo až nyní. Neinformovanost veřejnosti vedla k různým dohadům: je zde umístěna rušička, náhradní televizní vysílač pro případ výjimečného stavu, provádějí se odposlechy diplomatických zastupitelství…Vila byla v posledních pěti letech nákladně renovována. Denně sem dojížděl autobus s vězni, kteří na opravě pracovali. Při stavbě bylo mimo areál budovy i na vlastním pozemku pokáceno přes šedesát vzrostlých stromů a těžká stavební technika poničila jedinou příjezdovou cestu nad parkem Santoška.

OF v Praze 5 nedávno navrhlo využít budovu jako léčebnu dlouhodobě nemocných. Objekt se pokusilo získat i střední odborné učiliště pro sluchově postiženou mládež, které se již léta tísní v nevyhovujících a rozpadajících se budovách na Radlické a v Holečkově ulici. Bezvýsledně.Informovali jsme se na funkci a historii vily u náčelníka útvaru ing.Pázlera. Řekl nám, že od roku 1948 objekt slouží k odposlechu radioprovozu a chrání svrchovanost radioprostoru našeho státu. Práce je zaměřena…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte