V prosinci l988 vybuchlo nad skotským městečkem Lockerbie letadlo. 270 mrtvých. Teroristický útok. Jako výbušnina použit s velkou pravděpodobností semtex, psaly všechny světové deníky. Jeho výrobcem je Československo.

V Semtíně u Pardubic chrlí výrobek za výrobkem chemický gigant: Východočeské chemické závody Synthesia. Haly, ohrady, brány, komíny, vlečky, potrubí - to vše na desítkách čtverečních kilometrů. Kromě organických barviv, pesticidů, herbicidů tu mezi jinými trhavinami vyrábějí také tuto rezavě červenou (pochopitelně může být i bezbarvá) plastelínu, která mi měkce vyplňuje dlaň: semtex. Není drahá, deset deka za pět korun, přitom 200 gramů stačí k vyhození letadla. Ročně jí tu vyrobí maximálně 350 tun, víc prý ne. Semtex je čs.patent.„Á, soudruzi, pojďte hezky dál,“ vítá nás řemeny opásaný strážný na bráně. Říkám, že nejsme žádní soudruzi. Přijeli jsme na tiskovku do továrny, jejíž jeden artikl se těší zvláštní přízni teroristů. Za předsednickým stolem sedm pracovníků vedení podniku, kteří se vysloví ke „kriminálnímu zneužití semtexu“. Rozrušení mezi novináři. Nový čs.režim je tedy ochoten vrhnout světlo na jednu temnou stránku nedávné minulosti. Roušku poodkryl vůbec poprvé prezident republiky, když v Londýně sdělil, že v minulosti ČSSR (ještě ČSSR) prodala Libyi zhruba 960 tun této výbušniny. Informace se bleskově prosadila na první stránky všech zahraničních deníků.Novináři jsou zvědavi na další informace. Když vás někdo pozve na tiskovku dvě…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte