Ota Rambousek (nar. 1923 v Praze), vyučený instalatér, po válce pracoval v Čs. zpravodajském filmu a v červnu 1948 emigroval. Působil jako agent chodec, byl zatčen a odsouzen na doživotí. Po patnácti letech propuštěn, stal se spoluzakladatelem Klubu 231, ovšem říjnu 1968 odchází definitivně do zahraničí. Žije v New Yorku, kde také začal psát a publikovat v exilových časopisech. Spoluredigoval Zprávu dokumentační komise K 231 (Louvain 1973). Jeho nejznámějším dílem je soubor povídek Krochnu s sebou (Toronto, 1978).

Příběh, který nakonec skončil v amerických kasárnách Západního Berlína, začal vlastně hned po komunistickém převratu v únoru 1948 nebo ještě dřív: 15.března 1939. Toho dne se v Praze rozhodovaly tisíce mužů, co dělat. Mezi těmi, kteří zvolili boj, byl i velitel 1.dělostřeleckého pluku, legionář a hrdina od Zborova, podplukovník Mašín. Na realizaci svého předsevzetí dostal pouhé tři roky. Naplnil je tak, že vstoupil mezi nesmrtelné. 30.června 1942 byl na střelnici v Kobylisích popraven jakožto jeden z legendárních „Tří králů“ (Mašín, Balabán, Morávek), trojice, s níž se pojí nejslavnější kapitoly českého protinacistického odboje.

Když za necelých šest let nastupovala v sotva osvobozené zemi nová, tentokrát komunistická diktatura, neměli bratři Mašínové prakticky možnost volby. Otcův testament a imperativ jeho památky určily jejich životní orientaci. Ctirad a Josef okamžitě zakládají odbojovou skupinu,…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte