Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Druhá strana albánské mince

Už více než čtyřicet let si cizina Albánii spojuje s kultem stranického vůdce Envera Hoxhy, fanatickou oddaností stalinistického modelu socialismu a uzavřeností vůči všem vnějším vlivům.

Už více než čtyřicet let si cizina Albánii spojuje s kultem stranického vůdce Envera Hoxhy, fanatickou oddaností stalinistického modelu socialismu a uzavřeností vůči všem vnějším vlivům. A přece je obraz Albánie jako země nejoddanějších budovatelů socialismu zcela falešný. Oslavné kantáty na „soudruha Envera“ nezmění nic na tom, že se tiranský diktátor až do šedesátých let neodvážil navštívit severní horské oblasti země (Mirdite, Malsia e Madhe). To proto, že tam až do té doby existoval ozbrojený odpor proti komunistickému režimu. Ještě tenkrát se do tamějších klášterů stahovali poslední zoufalci, kteří odmítali složit zbraně.

Idea komunismu nemá v Albánii (na rozdíl od sousední Jugoslávie) tradici - Enver Hoxha založil stranu až r.1942. I na samém počátku albánské cesty k socialismu byla těch, kdo uvěřili, jen zanedbatelná menšina. Tradiční náboženské komunity (islámská, pravoslavná a katolická) však nemohly vytvořit protiváhu k agresívní ideologii - náboženská činnost byla zakázána, kostely a mešity zbořeny nebo zprofanovány, bylo zakázáno dávat jména z křesťanského kalendáře nebo tradiční jména muslimská, křty a obřízky se (hojně) prováděly potají doma, za výkon kněžského povolání se ještě nedávno popravovalo a do dnešního dne se na hrobech nesmějí zapalovat svíčky (lze jen položit květiny).

Po smrti Envera Hoxhy (1985) se v čele strany i země ocitl pragmatičtější Ramiz Alia, od jehož nástupu do funkce Albánie údajně provádí umírněnou liberalizaci -…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte