„Potřebujeme […] funkcionářský aktiv na úrovni místní, regionální, republikové,“ prohlásil v sobotu ve svém chytře vystavěném a brilantně předneseném vystoupení v Olomouci V.Klaus. „Je jasné, že budování naší nové strany znamená…,“ pokračoval. Překvapení. Budování jaké „naší strany“? Do Olomouce se sjeli zástupci OF okresů, aby si tu probrali výsledky voleb a promysleli jak s tímto hnutím dál. Jeho předseda hned od začátku hovořil o straně, o „politické straně s výrazným programem“, jež by stála „vpravo od pomyslného středu“.

Minulost OF se v jeho projevu jevila zjednodušeně; nestačí prý „program založený na společném odporu k minulosti“. Někteří přítomní si ovšem vybavili hned první programové prohlášení OF z minulého roku, které se jmenuje Co chceme a kde se říká, o co „usilujeme“, co „požadujeme“ apod. Text veskrze pozitivní, podobně jako program, s nímž šlo OF do voleb. Proč tedy minulost prezentovat jako negativistickou, nezralou a nedospělou?

„Nestačí ani vyhlášení jakéhosi velmi volného opaku minulého režimu,“ říká V.Klaus. Jaké vyhlášení tím má na mysli?

U zrodu Fóra stály, jak známo, různé občanské iniciativy a v prvních dnech intelektuálové. „K modernímu státu […] nevede […] idea jakýchsi občanských iniciativ,“ říká dnes předseda OF na jejich adresu. "Musíme si dát nesmírně dobrý pozor na udržení kontaktů s umělci a s intelektuály vůbec. V těchto dvou skupinách […] vznikají logicky […] velké sklony k levicovosti, k vymýšlení…

v40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte