Jsem toho času mluvčím Nezávislé vyšetřovací komise stávkových výborů Čs.uranového průmyslu a chtěl bych na pár řádcích objasnit smysl její činnosti. Nutí mne k tomu zejména různé výroky pracovníků Závodního ústavu národního zdraví (ZÚNZ UP Příbram), které ve „společné diskusi“ publikoval týdeník Příbramský atom.

Domnívám se, že ti, kteří se donedávna spoléhali, že jejich protizákonná rozhodnutí a manipulace nebudou odhaleny, by se neměli oddávat klamným iluzím. Zrovna tak jako spoléhání na beztrestnost je mylná i domněnka, že havíři uranových a rudných dolů chtějí být v péči příbramského ZÚNZ i přesto, že neodejdou lékaři, kteří se zpronevěřili svému poslání a přísaze. Reaguji tudíž na příspěvky MUDr.Urbana (5.číslo), MUDr.Víchy, CSc., a MUDr.Beneše (7.číslo).

Z článků uvedených lékařů vyplývá nezakrytá snaha o „odstřel“ těch zdravotnických pracovníků, kteří důlnímu ústavu zdraví v Příbrami chtějí vrátit jeho původní smysl, tzn. snahu o ochranu lidského zdraví dříve, než je nenávratně poškozeno. Až doposud se tak nedělo a osobní zkušenost mnoha havířů dokazuje smutnou pravdu, že ZÚNZ UP, respektive někteří jeho zaměstnanci se přímo podíleli na mrzačení lidí. Je to těžké obvinění, ale lze je bezpečně prokázat.

Příbramské zdravotnické zařízení dlouhá léta zatajovalo před občany množství vědeckých poznatků z oblasti radiotoxikologie. Doktor Beneš, zastupující ředitel ZÚNZ UP, o tom prý donedávna vůbec nevěděl. Zvláštní: já sám jako prostý pacient jsem…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte