Polsko má za sebou první kolo prezidentských voleb. Všichni byli přesvědčeni, že se bude rozhodovat mezi muži bývalé Solidarity, a najednou se ukázalo, co nikdo nečekal: naprosto neznámý kandidát dostal víc hlasů než nedávno velmi populární premiér.

Oboustranně útočná kampaň mezi ním a Walesou zabrala netušeným způsobem. Žádná strana nezískala hlasy navíc, obě jen ztratily. Konfrontace však obyvatelstvo dokonale připravila o žulový mýtus: mýtus Solidarity. A identifikovat se s jedním ze dvou rivalů bylo k zaplnění vzniklého vakua pro většinu voličů málo. Z takto zející mezery povstal fenomén Tyminského.

Ne však pouze z něj. Pro Tyminského hlasovali obyvatelé malých měst, v nichž od poslední války nedošlo k sebemenší změně, hlasovali pro něj dělníci, které zaskočila privatizace a nezaměstnanost a kteří přestali věřit Walesovi. Ten v jejich očích otočil, zpočátku Balcerowiczův plán kritizoval, potom ho však vzal za svůj. Pro kanadsko-peruánského Poláka hlasovala mládež, narozená příliš pozdě, než aby se mohla osobně zúčastnit svržení komunismu, která však odmítla žít na jeho ruinách. Všichni ti, od koho se čekalo, že rozumně pochopí, že teď musí přijít doba odříkání, ti, kdo už nevěří elitám a chtějí konečně žít jako lidé - ti všichni dali svůj hlas Tyminskému.

Přitom jediné, co o něm věděli, byla jeho vlastní tvrzení, že si za oceánem nadělal peníze. To, že posledních dvacet let strávil v cizině, jen zvyšovalo jeho důvěryhodnost. Hlas pro Tyminského…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte