Linhartova nadace (L.N.) vznikla v roce 1987 jako zájmová skupina několika architektů (Tomáš Kuča, Richard Heger, Jan Mayer aj.). Zakládání nadací v té době nebylo legální, říkali si tak spíše z legrace. Již tehdy se ale v rámci možností snažili získat prostor pro alternativní kulturu a zároveň i možnost určitého výdělku pro lidi, kteří působili v paralelní kultuře. Leccos se jim podařilo: uskutečnili několik výstav v cizině, získali zakázku na rekonstrukci mlýna a zahrady v Počernicích (na projektu se podíleli výtvarníci Stefan Milkov, František Skála, Pavel Kraus aj.)

Po revoluci se nadace rozjela naplno. Organizuje výstavy, koncerty, věnuje se agenturní a manažerské činnosti v oblasti kultury. Kromě toho se snaží rozšířit prostor pro paralelní kulturu. Nikdy neváhala obcházet zákony a ignorovat předpisy a vyhlášky, které považuje za dědictví komunistické byrokracie. (Některé z nich jsou ale běžné v každém státě.) Nadace a jí blízké agentury a společnosti vycházely z toho, že pole působnosti pro alternativní kulturu v minulém období neexistovalo, a je proto třeba ho vydobýt, zákon nezákon.

Podařilo se pronajmout výstavní síň ÚLÚV na Národní třídě a uspořádat rozsáhlou výstavu děl převážně mladých výtvarníků, které do té doby nebylo možné vidět v oficiálních galeriích. Večer a v noci se mezi obrazy konaly koncerty. Tehdy poprvé se L.N. rozhodla „obsadit a nepustit“; po nekonečném jednání a majetkoprávních dohadech ale nakonec neuspěla. Stejně skončil i…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte