Velice seriózní japonská studie došla k závěru, že v devadesátých letech zůstanou v Evropě zřejmě jen tři největší automobilky: Volkswagen, Peugeot a Fiat.

Nepočítáme-li to, co zbylo v bývalých socialistických zemích, je Renault jediná zestátněná automobilka na světě. V letech 1984–1986 měl ztráty 30 miliard franků. Nezkrachoval, protože nešlo o soukromou společnost a dluhy platili francouzští daňoví poplatníci. Je pravda, že v roce 1989 měl Renault 8,5 miliard franků zisku, ale neplatil ani frank na daních. Soukromá společnost Peugeot měla zisk 10,3 miliardy franků, ze kterých zaplatila 4 miliardy franků daní.

V roce 1990 bude i Renault platit daně a jeho zisky spadnou na čtyři miliardy. Co se stane v roce 1991, kdy konkurence na trhu bude daleko tvrdší?

Ve Francii je Renault nazýván „posvátnou krávou“ - žádná vláda se neodváží riskovat jeho reprivatizaci. V podniku totiž dominují militantní odbory CGT, ovládané komunisty. V minulých letech se vedl dlouhý spor o propuštění několika komunistů, kteří zmlátili úředníky a zdemolovali kanceláře. Poslední ředitel firmy byl zavražděn levicovými extrémisty.

Ministr financí poslední liberální vlády Balladur, který prováděl reprivatizaci prodejem akcií, na otázku, proč Renault ponechává státu, odpověděl: „Bude zapotřebí ještě mnoho práce, velkých investic a času, než vůbec někdo bude chtít tuto firmu koupit.“

Proti tomu, že francouzská vláda odepisuje Renaultu dluhy, protestuje i Evropské…

v38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte