v36.jpg

1990/36

Koupit vydání
v35.jpg Vydání 7.–14. 11. 1990 v37.jpg Vydání 21.–28. 11. 1990
Zahraničí
Dvojí volby v Gruzii Dana Mazalová Poslední svazovou republikou, která letos po sedmdesáti letech měla šanci demokraticky zvolit vlastní parlament, byla Stalinova vlast Gruzie. Rumunská podoba konsolidace Eugen Mihai Od prosincových událostí v Rumunsku uplynulo jedenáct měsíců, ale nezdá se, že země na cestě k demokracii pokročila daleko. Spíš naopak. Walesa či Mazowiecki? Dawid Kronenberg 25. listopadu se bude v Polsku volit prezident. Druhý po Jaruzelském (Polsko čtyřicet let vedla kolektivní státní rada), první svobodně zvolený. Hroutící se kulisy Zbyněk Petráček Dvacátéhopátého října vrcholila v Tiraně schůzka ministrů zahraničí šesti balkánských států, zatím největší akce tohoto druhu, kterou Albánie uspořádala. Slovenskí študenti a zjednotenie národa Milan J. Žitný Základy právneho štátu a parlamentnej demokracie, pri iniciácii ktorých stáli v novembri minulého roku v predných radoch aj slovenskí študenti, zaznamenávajú na Slovaensku tvrdé údery, a to paradoxne práve od študentov samotných.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Nezaslúžene v tieni Egon Lánský Európské spoločenstvo rešpektujú zatiaľ predovšetkým ako hospodársku autoritu. O Rade Európy sa hovorí málo paradoxne práve preto, že jej autorita je taká samozrejmá. V režii MNO Petr Vilhelm V současném běhu událostí si mnoho lidí nevšimlo, že již od jara letošního roku probíhá "boj" mezi ekologickými sdruženími a stranami na straně jedné a MNO na straně druhé. Ekologické zločiny Pavel Křivka Zločiny na životním prostředí páchají i ty nejvzornější demokracie. Rudá diktatura ovšem přírodu ničila plánovitě a přitom tvrdila, že ji přetváří pro blaho příštích generací. Krutě zlikvidovala rolnictvo a zavedla ničivou "intenzifikaci zemědělské velkovýroby" na půdě, která oficiálně nikomu nepatřila a neměla žádnou hodnotu.
Domov
Okresní město Eva Springloverová Půjdete-li po Strakonicích, zvláště po náměstí, nedívejte se jenom do výkladů, ale zvedejte oči výš - ke starým měšťanským domům. Za jejich štíty nenásleduje téměř nic. TNP Otakar Valdštejn Tu zkratku dnes již málokdo zná. Kdysi označovala zlověstné tábory nucených prací ministerstva vnitra, rozseté po celém území našeho státu. Naučte se mluvit Benjamin Kuras Když v Británii před rokem vypukl zájem o Československo a televizní kanály se předháněly, kdo tam natočí víc dokumentárních programů (a mně se nahrnula spousta překladatelské práce), zaráželo mě, jak málo lidí v Československu dovedlo dát dohromady souvislou větu, u níž by překladatel s bolestí v mozku nemusel hádat, co vlastně znamená.
Kultura
Kasička pro Lapidárium Milena Sršňová Motto Všeobecné československé výstavy zní: "Svět, ve kterém chceme žít". Podle následujícího rozhovoru (který je zkráceným záznamem z jednání tří partnerů - zástupců Lapidária Národního muzea v Praze, Výstaviště Praha a Společnosti pro Všeobecnou československou výstavu 1991) však lze usuzovat, že příprava probíhá spíše pod heslem! "Svět, na jaký jsme 40 let zvyklí". Hrozí nám svoboda undergroundem? Alena Bláhová V Literárních novinách č. 31 byl 1. 11. publikován rozsáhlý článek Petra Piťhy nazvaný Čím nám hrozí svoboda. Potěmkinova vycházka Michal Singer Odborní pracovníci pražského a středočeského střediska památkové péče vodili ve čtvrtek po Královské cestě v Praze novináře a místopředsedu české vlády Milana Lukeše. Návrh novely Ivo Hlobil V červenci vláda ČR odmítla projednávat zásady novelizace zákona o památkách. Paragrafované znění novely bylo v připomínkovém řízení napadáno, zejména ze strany odborů kultury ONV.
Komentáře
Bratislava v obklíčení Jan Macháček Většina lidí v Čechách si utváří představu o dění na Slovensku a především v Bratislavě z denního tisku a televizního zpravodajství. Snížení trestu Jiří Tichý Jan Krbeček porušil zákon a byl za to po právu odsouzen. Pět let vězení má za sebou, čtyři roky mu zbývají do propuštění. Rehabilitace R. Jičín, Karel Urban Dne 23. 10. 1990 jsem stanul před rehabilitační komisí Sdružení vojenská obroda. Tato komise, složená převážně z vysokých důstojníků propuštěných z armády po roce 1968, dospěla k názoru, že nejsem předmětem rehabilitačního řízení. Policejní přešlapování Respekt Ve Sboru národní bezpečnosti se už delší čas připravuje restrukturalizace, která by jej měla očistit od minulosti. Rok, který uplynul od revoluce, byl dostatečně dlouhou dobou, aby příslušní odborníci vypracovali analýzu minulého i současného stavu policie a koncepce možných variant k co nejrychlejšímu zvýšení výkonnosti policejního sboru. Bohužel se tak nestalo.
Rozhovory
Nemám co tajit Jaroslav Spurný Rozhovor s ministrem obrany Lubošem Dobrovským.
Téma
Komunální volby Petr Janyška Za deset dní se konají obecní volby. Na čtyři roky budeme vybírat poslance měst a obcí: 54 kandidujících stran, přes 800 koalicí, 146.000 kandidátů. Budeme mít jistotu, že mezi nimi nejsou agenti StB? Dnes už je jasné, že nebudeme. Je příliš pozdě. Politicky budou volby stále soubojem OF s KSČM. A volební technika: křížkování.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte