Reklama
 
v35.jpg

1990/35

Koupit vydání
v34.jpg Vydání 31. 10. – 7. 11. 1990 v36.jpg Vydání 14.–21. 11. 1990
Kultura
Smíchov - hra ostudná Kateřina Havlíčková, Markéta Krasnická Historie smlouvy o studii na přestavbu Smíchova sestává částečně z dokumentů NVP, částečně z kusých informací od zainteresovaných osob. Christie's jen solidně Milena Sršňová Dne 16.října 1990 proběhla v Praze tisková konference aukčního domu Christie's. Den nato prakticky všechny deníky přinesly zprávu o tom, kdy byla firma založena, že je to spolu se Sotheby's největší aukční síň na světě, ve kterých městech má zastoupení a jakých rekordních cen za prodej dosáhla. Promarněná příležitost Tomáš Kosta Ve dnech 3.-7. října jsem se po pětadvacáté zúčastnil knižního veletrhu ve Frankfurtu. V letech 1965, 1966 a 1967 jsem v oficiálním čs.stánku zastupoval nakladatelství Svoboda. V roce 1968 jsem byl pouhým návštěvníkem, neboť po okupaci jsem se rozhodl odejít z domova a funkci ředitele Svobody jsem po šesti měsících ředitelování složil.
Zahraničí
Budeme Rumunsku závidět? Jaromír Plíšek "Žádali jsme demisi ministra vnitra Chitaka, a když k ní konečně došlo, přišel jiný, stejný, ne-li ještě horší. Vypadá to, že takových Chitaků mají v záloze stovky. Obchodníci se smrtí Zbyněk Petráček Ačkoliv Spolková republika Německo je stále pokládána za jednoho z předních dodavatelů technologie zbraní hromadného ničení do zemí třetího světa, bezstarostné časy pro jejich vývozce již minuly. Převrat - ano či ne? Dimitrij Běloševský I v našich sdělovacích prostředcích se ke konci října objevily zmínky o vážných obavách zpravodajské služby USA z možnosti převratu v Sovětském svazu, k němuž by mohlo dojít v období kolem vytrvale diskutovaných oslav VŘSR, tj. 7.listopadu. Wallenberg Lucie Šimáčková, Tomáš Pěkný, Zuzana Dušková "Koncem října 1944 začaly bandy maďarských fašistů Šípové kříže pořádat v ghettu hony na Židy od 14 do 65 let. Mě s matkou chytli hned při první razii. Ozbrojení muži nás nutili jít rychle; kdo nemohl, toho na místě zabili. 600.000 Maďarů Evžen Gál Po pádu totalitních režimů u nás i v Maďarsku se znovu objevuje zájem o problematiku menšin. Na jedné straně se v nich probouzí potlačovaný, oprávněný pocit křivdy, a to nejen té společné, ale i specifické.
Civilizace
Evropa počká Egon Lánský Uprostřed víru domácích událostí jsme si v Československu nedávno téměř nevšimli, že se v Římě uskutečnilo rokování Evropského společenství na nejvyšší úrovni. Absence negociace Bořek Janovský Není možná náhodou, že více méně stabilní prosperita se udržuje v národech, které používají latinské slovo "negotiation" anebo nějaké místní slovo se stejným významem. Čeština to štěstí nemá.
Ekonomika
Potíže s ropou: trest za zradu: Martin Weiss Rozhovor s Miroslavem Sychrou, členem zahraničního výboru Sněmovny lidu Federálního shromáždění. Kdy přijde školství na řadu? Jan Macháček, Jiří Macela Krátce po revoluci poukazovalo mnoho tehdy nových hvězd politického života na to, že nesmíme opomenout věnovat pozornost jedné z nejvíce zanedbaných a zdeformovaných oblastí našeho života: vzdělání a školství.
Komentáře
Nedotvořená demokracie Benjamin Kuras Mladá československá demokracie klopýtá, pokulhává, váhá, naráží, zabředává, tápe, bolestivě se učí a těžko se vzpamatovává, jak se člověk dočítá v novinách. A ptá se, co jiného vlastně dělá? Čím je? Vitamíny ano, víza ještě ne Jan Macháček, Jáchym Topol V minulých číslech Respektu jsme uveřejnili několik příspěvků zabývajících se historií a současnou situací Čechů a Slováků na Ukrajině a v Rumunsku. Pozornost čtenářů vzbudil článek H.Dluhošové Krajané v nebezpečí o českých osadách v bezprostřední blízkosti Černobylu. Perzekuční sny Martin Weiss Občanská demokratická aliance, součást Občanského fóra, má asi sto členů. Sedm poslanců této malé strany ve FS a ČNR však patří k iniciátorům Meziparlamentního klubu demokratické pravice, což rozhodně není těleso bezvýznamné. Roduverní Slováci Jaroslav Spurný Svobodu tisku si leckdo vykládá po svém. Pokud je zneužívána k rozviřování nacionalistických vášní a k pokusům rozbíjet federaci, nemělo by se to přecházet mlčením. Zejména ne v denících, které vydávají vládnoucí slovenské strany.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Téma
Na vlnách sporů a nedůvěry Ivan Lamper 16.října svolal ústřední ředitel Čs.rozhlasu do své pracovny zvláštní schůzku. Kolem dlouhého jednacího stolu zasedli aktivisté z Hnutí 17.listopadu společně s představiteli nového vedení rozhlasu, tzv. osmašedesátníky.
Rozhovory
Rozchod s minulostí Petr Janyška Rozhovor s ministrem financí Václavem Klausem.
Domov
Bitva (nejen) o Vinohrady Milena Šindelářová Mezi obvodními národními výbory a pražskou radnicí se rozpoutala válka. Rozbuškou se stala diskuse o dvou zákonech - o obcích a hlavním městě Praze.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte