Jan Krbeček porušil zákon a byl za to po právu odsouzen. Pět let vězení má za sebou, čtyři roky mu zbývají do propuštění. Připomínám-li jedenatřicetiletého delikventa veřejnosti - ze známých důvodů vězňům ne příliš nakloněné - nečiním tak z lásky k pachatelům trestné činnosti, ani pro masochistickou zálibu v anonymních dopisech od manželek příslušníků Sboru nápravné výchovy.

Jan Krbeček má jako jeden ze zakladatelů vězeňského fóra NVÚ Valdice nespornou zásluhu na udržení pořádku a relativního klidu v jednom z nejtěžších kriminálů v republice. V době, kdy v ostatních ústavech a věznicích propukaly vzpoury, více či méně vyprovokované nebo alespoň mlčky trpěné některými příslušníky SNV, ve Valdicích se o nahromaděných problémech diskutovalo. Někdy hodně nahlas, ale diskutovalo. Mluvčí vězňů na sebe vzali nelehký úkol: prosazovat humanizaci výkonu trestu i ve zdejších tvrdých podmínkách, zároveň paralyzovat jakýkoliv pokus o provokaci ze strany spoluvězňů nebo dozorců, jež by jejich úsilí zkomplikovalo, a v neposlední řadě být k dispozici ministerským a občanským komisím pro jejich snazší orientaci v místě i problémech. Jan Krbeček, dnes už vlastně bojovník solitér, patřil k nejaktivnějším a nejschopnějším. Jeho společníci s vyššími tresty a menšími zásluhami na udržení pořádku (nesnižuji jejich význam) si, stejně jako on, podali žádost o milost nebo o snížení trestu, které by jim odchod na svobodu zaručovalo. Byla jim vesměs udělena, tresty sníženy. Většina z nich…

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte