Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Komunální volby

Za deset dní se konají obecní volby. Na čtyři roky budeme vybírat poslance měst a obcí: 54 kandidujících stran, přes 800 koalicí, 146.000 kandidátů. Budeme mít jistotu, že mezi nimi nejsou agenti StB? Dnes už je jasné, že nebudeme. Je příliš pozdě. Politicky budou volby stále soubojem OF s KSČM. A volební technika: křížkování.

Za deset dní se konají obecní volby. Na čtyři roky budeme vybírat poslance měst a obcí: 54 kandidujících stran, přes 800 koalicí, 146.000 kandidátů. Budeme mít jistotu, že mezi nimi nejsou agenti StB? Dnes už je jasné, že nebudeme. Je příliš pozdě. Politicky budou volby stále soubojem OF s KSČM. A volební technika: křížkování.

Za deset dní se budou konat už druhé volby od listopadu. Tentokrát do obecních zastupitelstev. Bude to opět souboj stran, v daleko větší míře než v červnu tu ovšem budou hrát roli jednotlivci, jejich reputace, dosavadní profil a výsledky. Kandidátů je přes 140 tisíc (!). a jdou do nesmírně obtížných čtyř let. Riziko, že pohoří, že si namlátí nos, je ohromné; pravděpodobnost, že na konci svého období přijdou o veškerou popularitu, je velmi vysoká.

Klobouk dolů před všemi, kteří kandidují proto, že si uvědomují, jak moc je třeba na radnicích nových lidí, nových tváří a přístupů. Kteří si uvědomují, že opravdové změny v Československu nastanou mj. až poté, co se změní vedení obcí a měst, až vysoká politika hlavy státu a vlád bude moci souznít s politikou místní.

A kteří si uvědomují, že až budou zvoleni, nesmějí přebírat způsoby a pracovní postupy svých předchůdců, ale jít do toho radikálně a zcela jinak. Že lidé nebudou volit jen jejich jméno či tvář, ale změnu. Že si v nich nevolí nové panstvo, ale nástroj polistopadových změn na místní úrovni. Že jediným výsledkem voleb by neměli být noví poslanci na radnicích, ale v důsledku i…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.