Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Naučte se mluvit

Když v Británii před rokem vypukl zájem o Československo a televizní kanály se předháněly, kdo tam natočí víc dokumentárních programů (a mně se nahrnula spousta překladatelské práce), zaráželo mě, jak málo lidí v Československu dovedlo dát dohromady souvislou větu, u níž by překladatel s bolestí v mozku nemusel hádat, co vlastně znamená.

Když v Británii před rokem vypukl zájem o Československo a televizní kanály se předháněly, kdo tam natočí víc dokumentárních programů (a mně se nahrnula spousta překladatelské práce), zaráželo mě, jak málo lidí v Československu dovedlo dát dohromady souvislou větu, u níž by překladatel s bolestí v mozku nemusel hádat, co vlastně znamená.

Chápal jsem proč. Po padesát let, od samého dětství, byl československý občan ze všech stran bombardován nesmyslnými frázemi, které si zvykl nevnímat, aby se z nich nezbláznil. Čím byl řečník nesmyslnější, nesrozumitelnější a nudnější, tím menší strach musel mít, že skončí v kriminále, kdyby náhodou řekl něco, čemu by někdo rozuměl. Nikdo si nebyl stoprocentně jistý, co se vlastně smí říkat. Srozumitelnost byla nebezpečná. Nesrozumitelnost byla každodenní nutností přežití. Do takové míry, že se stala přirozeností, kterou pomáhali kultivovat novináři, učitelé i rodiče, o politicích nemluvě.

Možná proto se s takovou chutí chodilo do divadla na kdekterou hru, která byla nejen napsaná srozumitelným jazykem, ale do níž herci tu a tam dokázali propašovat i leccos srozumitelného, leč neřečeného, a tudíž nestíhatelného. Pánbůh je za to opatruj.

Když to v listopadu prasklo a spousta lidí ještě nevěděla, o co jde, byli to zase divadelníci, kteří se postarali o srozumitelnost. Vlastně skoro nikdo jiný na to neměl patřičný know-how.

Dlouhé televizní rozhovory s lidmi ze všech možných oborů se v londýnských studiích…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.