Učitelé Základních uměleckých škol (ZUŠ, dříve Lidové školy umění) informují veřejnost, ministerstvo školství a ostatní legislativní orgány o tom, že budoucnost umělecké výchovy dětí a mládeže je ohrožena rozhodnutím o obecní správě těchto škol. Někteří kandidáti do obecního zastupitelstva prý už dnes vyhrožují zrušením ZUŠ. Pedagogové proto chtějí, aby všechny ZUŠ spravovalo přímo ministerstvo školství.

Chtěla jsem znát konkrétní případy. Referentka ministerstva školství se však obávala mi sdělit, o které obce se jedná, protože by se v těch místech učitelům mohli mstít. Připadá mi to dost strašné a vzkazuji do oněch zatím anonymních obcí: nevolte si pomstychtivé zastupitelstvo.Základní umělecké školy argumentují také tím, že s výjimkou velkých měst vyučují vždy děti z více obcí a že obec, ve které ZUŠ sídlí, nebude chtít doplácet na cizí děti. Věřím, že naše obce a města nepropadnou feudální řevnivosti a dohodnou se. Laicky si představuji nějakou smlouvu, v níž se obce zaváží přispívat na základní uměleckou školu podle procenta dětí, které ji navštěvují. Bylo by přece škoda jenom kvůli nesvárům zničit dobrou věc.

Obec či město mohou kvalitu a výsledky práce učitelů sledovat určitě lépe a konkrétněji než ministerstvo školství. Kromě toho se škola o svých potřebách domluví snáze s obecní radnicí než se vzdáleným ministerstvem.

Zdá se mi, že ZUŠ dopředu odsuzují samosprávy, které teprve budeme volit. Obecní úředník, který má rád děti a váží si jejich…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte