Americký ekonom Jeffrey Sachs byl poradcem několika latinskoamerických vlád. Podílel se na úspěšném programu zastavení hyperinflace v Bolívii. Od začátku tohoto roku pomáhá s týmž programem jugoslávské vládě. Krátce po polských parlamentních volbách v roce 1989 přijel Jeffrey Sachs do Varšavy a navrhl program radikální ekonomické reformy, který se stal základem vládního tzv.Balcerowiczova plánu. Přechod od socialistického hospodářství k tržnímu je krokem do neznáma, pro který neexistují žádné příklady v učebnicích. Jeffrey Sachs byl první, kdo si troufl říci, že to jde. Jeho vize ekonomické prosperity vzbudila v unavených Polácích naději, kterou někteří publicisté označovali slovy Sachsův efekt.

Jakou roli při reformách hraje politika?

V mnoha směrech důležitější než ekonomika. Političtí vůdci se musí shodnout na potřebě silné akce a musí ji jasně prezentovat veřejnosti, aby ji pro reformní opatření získali. Dělat pronikavou reformu je hluboce politický akt.

Stává se, že vláda uprostřed reformního kroku ztratí odvahu a uhne?

V případech, na kterých jsem pracoval, naštěstí ne. O tom, jak reforma dopadne, vám hodně napoví úvodní kroky. Když se vláda snaží být ohleduplná a dělat reformu tak, aby nikdo netrpěl, výsledkem je, že trpí všichni, protože reforma uvázne v půli cesty. V mnoha zemích jsem zažil debaty na téma léčba šokem, což zní hrozně, versus gradualismus, což zní pěkně. Jsem pro tvrdá opatření.…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte