Daniel Kroupa studoval filozofii u Jana Patočky, studium na FF UK nedokončil, od roku 1970 pracoval postupně jako dělník, propagační redaktor, topič, technik, strojník aj. Ženatý, otec osmi dětí. Katolík, signatář Charty 77 a HOS. V posledních 12 letech vedl bytové filozofické semináře. Od 20.listopadu pracoval v KC OF (předseda programové komise a člen rady), od červnových voleb je poslancem SL FS. 10.října byl zvolen předsedou Meziparlamentního klubu demokratické pravice.

Přispěly ke vzniku vašeho klubu nějaké bezprostřední události?

Myslím, že většina poslanců byla zaskočena perfektní organizací opozice vůči vládnímu scénáři ekonomické reformy. Náhle se v parlamentě objevilo pět dalších alternativních scénářů a všech pět jich bylo neseno takřka stejným tónem - odmítnutím liberálně-tržního konceptu ekonomické reformy. Některé z nich to formulovaly tak, že řešení naší ekonomiky má být věcné a nikoli strukturální. Jinými slovy, v pozadí jako by figurovala představa, že přechod na tržní ekonomiku se nám podaří teprve tehdy, až tady vybudujeme fungující socialismus. Někteří z autorů těchto scénářů pracovali na více scénářích zároveň. Dodnes nevíme, kdo vlastně těch pět návrhů objednal. Nejdřív se to prezentovalo tak, že si je objednal parlament, ale předsednictvo se za to nepostavilo, jasně se nevyjádřilo ani vedení příslušných výborů, takže se dodnes můžeme jen dohadovat. Nicméně mnohým poslancům se to jevilo jako velice dobře…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte