Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Anexe

Při svém pobytu v Československu jsem si všiml, že lidé doma vlastně vědí jen velmi málo o tom, co se v minulých čtyřiceti letech dělo v našich zahraničních komunitách. Vyprávění by to bylo rozsáhlé a pestré. Zvláště osudy jednoho člověka stojí za zmínku.

Při svém pobytu v Československu jsem si všiml, že lidé doma vlastně vědí jen velmi málo o tom, co se v minulých čtyřiceti letech dělo v našich zahraničních komunitách. Vyprávění by to bylo rozsáhlé a pestré. Zvláště osudy jednoho člověka stojí za zmínku.

Přibližně v roce 1979 se v Kanadě objevil J. K. Vystoupil v Montrealu z letadla mířícího na Kubu a požádal o azyl. V Československu předtím vystudoval dějepis a v Čs. - sovětském institutu bádal pod vedením známého profesora Václava Krále.

Po krátkém období „aklimatizace“ prohlásil, že přijel do Kanady jménem podzemní organizace Věrni zůstaneme II., která v Československu od roku 1976 provozuje dobře utajenou konspirativní činnost a pracuje na obnovení československé demokracie. Tato organizace jej vyslala do zahraničí a pověřila založením Československé federální rady v zahraničí a vydáváním tiskového orgánu Československá cesta. Prvním činem Rady bylo vydání Memoranda o plánech Sovětského svazu na anexi Československa.

V Memorandu Rada odhalila, že v červenci 1977 Leonid Brežněv přeložil Gustávu Husákovi rozsáhlý strategický plán na připojení Československa k SSSR, který se postupně realizuje. Definitivní sovětské stanovisko bylo prý formou ultimata nadiktováno během uzavřeného jednání při návštěvě L. I. Brežněva v Praze 2. června 1978.

V říjnu 1980, kdy Rada své Memorandum vypracovala, docházelo již "k průběžným konzultacím o stavu příprav… při setkání předsedů vlád, ministrů zahraničí a…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte