Začátkem února oznámila agentura WAFA, že Václav Havel pozval k oficiální návštěvě Československa prezidenta Palestinského státu a předsedu výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (PLO) Jásira Arafata. Ve zprávě se dále uvádí, že československá vláda je ochotna zprostředkovat budoucí mírová jednání o blízkovýchodní krizi. Vystupuje tu zcela jasná návaznost na oficiální pražské rozhovory Šimona Perese, které proběhly týden předtím a po nichž tehdejší první náměstek předsedy izraelské vlády prohlásil, že „Československo se může stát jakousi agenturou pro výměnu názorů a schůzky“. Při dosud nevyjasněném zastoupení palestinské strany nám však oficiální charakter pražské návštěvy podsouvá myšlenku definitivního monopolu PLO na budoucí jednání s Izraelem. Koho vlastně představitel exilových Palestinců reprezentuje a oč půjde v případných rozhovorech o míru na Blízkém východě?

Bojovník tělem i duší

Jásir Arafat se narodil 4.srpna 1929 v Jeruzalémě. Za palestinské války (1948) pašoval zbraně pro arabské jednotky a po jejich porážce vstoupil na káhirskou univerzitu, kde se stal předsedou Federace palestinských studentů. Během suezského konfliktu (1956) sloužil v egyptské armádě. Následujícího roku přesídlil do Kuvajtu, vedl tam výcvik budoucích palestinských partyzánů a vydával časopis Our Palestine. O dvanáct měsíců později stál u kolébky organizace Al-Fatah. Po sedmi letech (1965) se vrací do Egypta velet skupině Al-Asífa, bojové složce Al…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte