Vojenské zájmové sdružení „Svobodné legie“ bylo založeno v červnu 1990 vojáky z povolání i ze základní služby, kteří koncem minulého roku působili ve vojenské komisi KC OF. O jeho vzniku se uvažovalo už od revoluce, ale teprve naprostá neochota FMO cokoliv v armádě měnit přinutila současné členy „Svobodných legií“ jednat. Je pozoruhodné, že jeden ze zakladatelů sdružení, podplukovník Jaroslav Praus, byl 13.července předvolán na vojenskou obvodovou prokuraturu v Praze, aby ve věci „Svobodných legií“ podal vysvětlení případného trestného činu podle par.288, rozkládání morálního stavu jednotek.

Žádost přišla na prokuraturu údajně z nejvyšších vojenských kruhů, a to na základě původní, velmi povšechné výzvy „Svobodných legií“. Nové sdružení kritizoval také vojenský deník A-Report, aniž by samotnou výzvu zveřejnil, což připomíná neblahé reakce tisku na různá prohlášení nezávislých aktivit za komunistického režimu. Vojenská prokuratura neshledala na vzniku „legií“ nic protizákonného, a vlastně je tím legalizovala.

Jméno „Svobodné legie“ bylo vybráno jako prozatímní pracovní název, připomínající vystoupení československých legií pod vedením nižších velitelů za první světové války v Rusku. Jedním z hlavních důvodů založení „Svobodných legií“ bylo zrušení vojenských fór jako „politických organizací na útvaru“. Tím se podstatně paralyzovala analytická a koncepční činnost příslušníků ČSA. Ze strany ministerstva to byl velmi „prozíravý“ krok, protože staré struktury, byť…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte