Od 16.srpna demonstrují před rezidencí velvyslanectví Laoské lidově demokratické republiky v Praze laoští studenti a vědečtí aspiranti československých vysokých škol. Požadují zásadní demokratické změny v Laosu: ustavení pluralitní společnosti, uspořádání svobodných voleb a odchod všech vietnamských vojsk. Budova rezidence je však umístěna v nenápadné slepé uličce naproti sovětské ambasádě, a tak protesty několika desítek Laosanů k naší veřejnosti prakticky nepronikly. Pozornost se soustředila především na konflikt v Perském zálivu a výročí srpnové okupace - naši studenti, kteří by své kolegy mohli a měli podpořit, jsou na prázdninách. Přesto jsme nyní alespoň upozorněni na situaci ve státě, který téměř neznáme a pro československého občana se většinou skrývá pod souhrnným označením Indočína, Zadní Indie či jihovýchodní Asie.

Laos patří do skupiny 17 vnitrozemských zemí (nebereme-li v úvahu trpasličí státečky), stejně jako Československo. Je asi dvakrát větší než naše federace (237.000 kilometrů čtverečních) a má necelé čtyři milióny obyvatel. Jediné větší centrum představuje třistatisícové hlavní město Vientiane. Venkov tvoří vrchoviny a hory pokryté monzunovými lesy (obdělává se jen 5% rozlohy státu), v Laosu nenajdeme železnice ani silnice sjízdné za každého počasí. Dopravní tepnou a osou celého státu je řeka Mekong, po níž probíhá hranice s Thajskem. Laosané jsou s Thajci etnicky příbuzní a přestože hovoří svým vlastním jazykem (laoštinou), se svými jižními…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte