Z vězení tě pustili týden po vypuknutí listopadové revoluce. Když jsme se pár dní nato setkali, slíbili jsme si, že se asi tak za půl roku sejdeme a uděláme spolu rozhovor o naší bezprostřední minulosti. Ale nyní nám to asi oběma připadá strašně vzdálené. Takže se tě spíš zeptám: jak se daří liliím?

Mám s nima starosti. Žere mi je nějaká bestie a já nevím, jaká. Zůstává jim jenom přízemní růžice a neroste lodyha. Je to nějaká viróza, nebo čert ví co. Lilie můžou mít spoustu chorob. Když o nich začneš číst, strašně se vylekáš a máš chuť je přestat pěstovat. Jinak jim propadneš stejně jako chlastu nebo ženským. Strašně je miluju. Ta základní, lilium candidum, bílá lilie, je kytka zasvěcená Panence Marii. Začal jsem lilie pěstovat ze semen a dneska už kvetou. Trvá to tři roky, ale pak je to nádhera.

Někteří čtenáři budou asi zmínkou o Panně Marii překvapeni…

Narážíš na moje katolictví? Ano, jsem katolík, ale velice hříšnej, tak bych o tom nerad mluvil. Mohl bych vrhnout špatný světlo na skutečně poctivý katolíky, kteří nehřeší, a jak je psáno v Písmu: běda tomu, skrze koho pohoršení pochází.

Katolíci se také většinou neperou, tedy ti nehříšní, tebe jsem naopak viděl několikrát v dramatické situaci, kde promlouvaly spíš pěsti než dialog.

Víš, můj přítel malíř Ota Slavík říkával: já jsem děsně hodnej člověk, ale dávám to komplikovaně najevo. Neměl bych se s tím vychloubat, ale jsem taky takovej. Rvu se hlavně ve chvíli,…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte