Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Zneužívání pasů

Do struktury bývalé Státní bezpečnosti patřilo i oddělení pasů a víz. Nebyla to žádná represívní složka, až na to, že její zaměstnanci někdy, a to dost často, někomu svévolně nevystavili nebo zabavili pas či výjezdní doložku.

Do struktury bývalé Státní bezpečnosti patřilo i oddělení pasů a víz. Nebyla to žádná represívní složka, až na to, že její zaměstnanci někdy, a to dost často, někomu svévolně nevystavili nebo zabavili pas či výjezdní doložku. Oddělení nyní procházejí mírnými reorganizacemi, mění se náčelníci, řadoví členové však zůstávají.Začátkem června letošního roku přišlo na Inspekci federálního ministerstva vnitra anonymní oznámení, že na úřadovně pro pasovou službu a cizineckou agendu (jak se dnes oddělení jmenují) na jednom pražském obvodu dochází ke zneužívání vyřazených cestovních pasů, které jsou určeny ke skartaci. U těchto pasů byla po vrácení neoprávněně prodloužena platnost a příslušníci úřadovny je využívali k nákupu devizových prostředků u poboček Komerční banky v Praze.Inspekce FMV musí i anonymní udání přešetřovat. Proto udělali její vyšetřovatelé na dané úřadovně tzv. vstupní kontrolu u všech pasů, které byly v letošním roce vráceny. U těchto pasů se odděluje vnější obal od vnitřní části a obojí se ukládá do zvláštních pytlů (v tomto případě jich bylo dvacet tři). Jak známo, každý občan naší republiky má právo si jednorázově nakoupit valuty do výše dvou tisíc korun. Banka o tom udělá záznam právě na vnitřní straně vnějších desek pasu.

Vyšetřovatel Inspekce major Futera musel tedy roztřídit jak obaly, tak vnitřky pasů, pomocí počítače je k sobě přiřadit, protože záznamy o prodloužení pasů jsou zase uvnitř. Bylo nutné srovnat data nákupu valut a data…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2642
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte